Jak przygotować się do wizyty w gabinecie ginekologicznym?

Lekarza należy wybierać starannie – powinien to być lekarz dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami oraz sprzętem niezbędnym do wykonania podstawowych badań. Ważne jest również, aby lekarz był kompetentny, miał właściwe podejście do pacjentów i udzielał informacji i porad w sposób przystępny i taktowny.

Między pacjentem i lekarzem powinna powstać specyficzna relacja wzajemnego zaufania, która daje szansę na powodzenie procesu diagnostyczno-leczniczego, a pacjentowi daje poczucie bezpieczeństwa.

Najlepiej, gdy wizyta kontrolna ma miejsce między 5-10 dniem cyklu miesiączkowego. Termin ten jest korzystny również dla właściwego przeprowadzenia badania piersi.
Dla miarodajności badania ginekologicznego ważne jest, aby przez 2 – 3 dni poprzedzające wizytę pacjentka nie stosowała leków w globulkach dopochwowych (leki te mogą zmienić wyniki badania). Zaleca się powstrzymanie od współżycia płciowego przez 2 doby przed badaniem. W dniu wizyty pacjentka powinna zadbać o higienę okolic intymnych. Ważne jest powstrzymanie się od stosowania dezodorantów lub pudrów do higieny intymnej – bo czasami zapach wydzieliny może stanowić ważną informację dla lekarza. Tuż przed wizytą nie należy stosować leków dostępnych bez recepty na własną rękę, bo mogą one zaburzyć proces diagnostyczny.

LUX-FEMINA Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
ul. Ślęzan 34/2
41-608 Świętochłowice

luxfemina.com © 2024. All Rights Reserved