Macierzyństwo to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Każda z nas pragnie, aby był radosny i szczęśliwy, a dziecko urodziło się zdrowe. Wielu niepożądanym sytuacjom można zapobiec, jeśli odpowiednio przygotujemy się do ciąży i porodu. Oto kilka wskazówek:
- Wykonaj podstawowe badania laboratoryjne u siebie i partnera: morfologię, badanie ogólne moczu, OB, poziom żelaza, glikemię na czczo,
- Sprawdź parametry wątrobowe (AspAT, AlAT) oraz zbadaj tarczycę (TSH),
- Warto wykonać badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, wirusa cytomegalii,
- Nie zapomnij o wizycie u stomatologa,
- Zastanów się nad szczepieniami ochronnymi, np. przeciwko różyczce, tężcowi, grypie, WZW B,
- Pamiętaj, aby suplementować kwas foliowy 0,4mg 1x/d minimum 3-6 miesięcy przed planowaną ciążą. W naszej szerokości geograficznej wszystkie kobiety mają niedobór kwasu foliowego. Ta witamina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego. Opisany proces kończy się ok.7. tygodnia ciąży, czyli w momencie, kiedy najczęściej dowiadujemy się o błogosławionym stanie. Wtedy jest już za późno na wprowadzenie suplementacji, a powstałych wad nie da się cofnąć. Dlatego serdecznie zachęcam moje pacjentki w wieku rozrodczym, aktywnie współżyjące płciowo, niezależnie od planów prokreacyjnych, do przyjmowania kwasu foliowego 1x/d. Może się bowiem okazać, że los podejmie decyzję o ciąży za nas i warto być zabezpieczonym i przygotowanym na każdą ewentualność.
- Odstaw środki hormonalne co najmniej na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko
- Suplementuj żelazo i Wit.D w przypadku ich niedoboru,
- Zrezygnuj z alkoholu i papierosów! Dbaj o swoja dietę i aktywność fizyczną.
- Wykonaj badanie USG miednicy małej w celu wykluczenia patologii narządu rodnego – w ciąży mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie i dziecka, a ponadto nie będzie można ich wtedy leczyć.
- Koniecznie zadbaj o badania profilaktyczne chorób nowotworowych – wykonaj cytologię i badanie piersi. Wcześnie wykryte zmiany dają szansę na wyleczenie, a po zakończonej terapii możesz powrócić do starań o dziecko. Jeśli natomiast zaniedbasz tą sferę i nowotwór zostanie wykryty w ciąży, leczenie trzeba będzie odroczyć nawet o 8 miesięcy, na czas po porodzie. Znacznie zmniejszy to szansę na wyleczalność, gdyż choroba może w tym czasie postępować. Ciąża ponadto utrudnia diagnostykę ze względu na zakaz wykonywania niektórych badań, w związku z ich potencjalną szkodliwością dla płodu.